- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 246000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 10.192 LB |
| EAN or UPC | 29176028564 |

