- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Dynamic Load Rating | 246000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 100 mm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 10.192 LB |
| EAN or UPC | 29176028564 |

