- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 230 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 230 mm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 530000 N |
| Dynamic Load Rating | 380000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 22.858 LB |
| EAN or UPC | 29176071270 |

