- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 230 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 380000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Static Load Rating [Max] | 530000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 130 mm |
| O.D. | 230 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 22.858 LB |
| EAN or UPC | 29176071270 |

