- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 229000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 200 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| I.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 272000 N |
| Weight | 10.272 LB |
| EAN or UPC | 29176033537 |

