- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 200 mm |
| Dynamic Load Rating | 229000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 272000 N |
| Weight | 10.272 LB |
| EAN or UPC | 29176033537 |

