- Cylindrical Roller Bearing
- 240 mm ID x 440 mm OD x 120 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 2.32e+006 N |
| Limiting Speed - Grease | 1200 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 440 mm |
| Dynamic Load Rating | 1.44e+006 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 240 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Outer Ring Width | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 186.32 LB |
| EAN or UPC | 29176085512 |

