- Cylindrical Roller Bearing
- 240 mm ID x 440 mm OD x 120 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 120 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 2.32e+006 N |
| Limiting Speed - Grease | 1200 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 440 mm |
| I.D. | 240 mm |
| Dynamic Load Rating | 1.44e+006 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Machined Brass |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Weight | 186.32 LB |
| EAN or UPC | 29176085512 |

