- Cylindrical Roller Bearing
- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 375000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 297000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| O.D. | 250 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 21.936 LB |
| EAN or UPC | 29176036934 |

