- Cylindrical Roller Bearing
- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 297000 N |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 140 mm |
| O.D. | 250 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 375000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Weight | 21.936 LB |
| EAN or UPC | 29176036934 |

