- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| I.D. | 30 mm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 51500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 29176033827 |

