- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 51500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 72 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 29176033827 |

