- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 60500 N |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.519 LB |
| EAN or UPC | 29176033834 |

