- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 60500 N |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.519 LB |
| EAN or UPC | 29176033834 |

