- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.083 LB |
| EAN or UPC | 29176033841 |

