- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| O.D. | 90 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 2.083 LB |
| EAN or UPC | 29176033841 |

