- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 104000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 99000 N |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 29176074554 |

