- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 36 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 99000 N |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 104000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 29176074554 |

