- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 270 mm |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| I.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| Weight | 22.677 LB |
| EAN or UPC | 29176033544 |

