- Cylindrical Roller Bearing
- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 435000 N |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 345000 N |
| O.D. | 270 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 150 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 22.677 LB |
| EAN or UPC | 29176033544 |

