- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 4.828 LB |
| EAN or UPC | 29176037023 |

