- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 148000 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 162000 N |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 4.828 LB |
| EAN or UPC | 29176037023 |

