- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 150 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 8.811 LB |
| EAN or UPC | 29176033872 |

