- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 51 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 70 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 150 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 262000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 223000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 8.811 LB |
| EAN or UPC | 29176033872 |

