- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 160 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Weight | 10.736 LB |
| EAN or UPC | 29176033889 |

