- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 75 mm |
| Weight | 10.736 LB |
| EAN or UPC | 29176033889 |

