- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| O.D. | 170 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 12.895 LB |
| EAN or UPC | 29176033896 |

