- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 330000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| O.D. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 274000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 12.895 LB |
| EAN or UPC | 29176033896 |

