- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| O.D. | 180 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 380000 N |
| Weight | 15.432 LB |
| EAN or UPC | 29176070136 |

