- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 60 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 85 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Outer Ring Width | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 380000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Weight | 15.432 LB |
| EAN or UPC | 29176070136 |

