- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| O.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 395000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 325000 N |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 90 mm |
| Weight | 17.527 LB |
| EAN or UPC | 29176028588 |

