- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 64 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 325000 N |
| O.D. | 190 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Outer Ring Width | 64 mm |
| Static Load Rating [Max] | 395000 N |
| I.D. | 90 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 17.527 LB |
| EAN or UPC | 29176028588 |

