- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 215 mm OD x 73 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 505000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 73 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| O.D. | 215 mm |
| Dynamic Load Rating | 410000 N |
| I.D. | 100 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 26.455 LB |
| EAN or UPC | 29176071287 |

