- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 215 mm OD x 73 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 215 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 505000 N |
| Dynamic Load Rating | 410000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 73 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 26.455 LB |
| EAN or UPC | 29176071287 |

