- Cylindrical Roller Bearing
- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| I.D. | 200 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 865000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 620000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| O.D. | 360 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Weight | 58.14 LB |
| EAN or UPC | 29176069024 |

