- Cylindrical Roller Bearing
- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 360 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 620000 N |
| Cage Material | Machined Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| I.D. | 200 mm |
| Static Load Rating [Max] | 865000 N |
| Weight | 58.14 LB |
| EAN or UPC | 29176069024 |

