- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 30 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 72 mm |
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176067938 |

