- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Dynamic Load Rating | 53000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 72 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| I.D. | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176067938 |

