- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.025 LB |
| EAN or UPC | 29176070716 |

