- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 1.025 LB |
| EAN or UPC | 29176070716 |

