- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 1.433 LB |
| EAN or UPC | 29176023309 |

