- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| O.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.433 LB |
| EAN or UPC | 29176023309 |

