- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 110000 N |
| Static Load Rating [Max] | 113000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 2.502 LB |
| EAN or UPC | 29176074547 |

