- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 113000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 50 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Dynamic Load Rating | 110000 N |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Weight | 2.502 LB |
| EAN or UPC | 29176074547 |

