- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| O.D. | 120 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070730 |

