- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| O.D. | 120 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 3.131 LB |
| EAN or UPC | 29176070730 |

