- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| O.D. | 130 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 29176023330 |

