- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 29176023330 |

