- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 60 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 29176028502 |

