- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 29176028502 |

